Jak se ukládá v těle tuk (a jak se odbourává)?

Ukládání tuku v těle není podmíněno jen MNOŽSTVÍM jídla, které sníte (kalorie),  ale je ovlivněno hlavně SLOŽENÍM POTRAVY. Je to proto, že ukládání tuku, stejně jako většina procesů v těle, je řízeno HORMONY. Důležitým hormonem, který řídí ukládání tuku do buněk je INZULÍN. Jak to tedy celé funguje?

 Celý proces je znázorněn na horním obrázku. Cukr je rychlým zdrojem energie, takže jakmile sníte větší porci sacharidů, hladina cukru v krvi stoupne rychle nad normální hodnotu. Na to zareaguje slinivka břišní, která vyloučí  INZULÍN. Ten glukózu z krve přenese k buňkám, které z ní vyprodukují ENERGII. Ta se využije na práci svalů. Většinou ale sníme více, než dokážeme spálit, proto tělo přebytečnou energii ULOŽÍ. Jednak spojí molekuly glukózy a vytvoří GLYKOGEN, který se jako rezerva uloží v játrech. Když jsou zásoby glykogenu plné, ze zbytku buňka vytvoří TUK, který uloží do TUKOVÝCH BUNĚK. Výsledkem je, že jednak tloustneme a jednak za chvíli dostaneme znovu hlad, protože tělo uložilo zásoby na horší časy a chybí mu volná energie. Proto znovu sáhneme po jídle a vše se opakuje dokola. DOKUD V KRVI KOLUJE VĚTŠÍ MNOŽSTVÍ INZULÍNU, TĚLO TUK NEZAČNE ODBOURÁVAT.Jak tedy zařídit, aby tělo využívalo tukové zásoby a my jsme konečně začali hubnout?

Už víme, že zvýšená hladina INZULÍNU blokuje odbourávání tuku a stejně dobře víme, že INZULÍN se produkuje, pokud konzumujeme jídlo s vyšším obsahem SACHARIDŮ. Logickým krokem je tedy SNÍŽIT OBSAH SACHARIDŮ V POTRAVĚ. Pokud konzumujeme potraviny s nízkým obsahem sacharidů, ale vyšším obsahem bílkovin a zdravých tuků, hladina INZULÍNU se drží nízko, tělo brzy vyčerpá uložené zásoby glykogenu a pak může začít chybějící energii doplňovat z tukových zásob. Výsledkem je, že jednak hubneme a jednak nemusíme jíst tak často, protože bílkoviny a tuky nás déle zasytí.

Výhodou snížení konzumace sacharidových jídel je kromě hubnutí tuku i to, že zmizí časté pocity hladu, chuť na sladké potraviny, tělo se zbaví přebytečné vody, zvýší produkci růstového hormonu, který působí proti stárnutí a zrychluje regeneraci tkání a vy se budete cítit dobře a mít dostatek energie na běžné aktivity.

TUK, KTERÝ MÁTE V TĚLE NEPOCHÁZÍ Z TUKU, KTERÝ KONZUMUJETE V POTRAVINÁCH, ALE PRÁVĚ ZE SACHARIDŮ. POKUD OMEZÍTE SACHARIDY, ZAČNETE HUBNOUT TUK.

Nejnovější příspěvky