Proč se musí při dietě omezit alkohol?

Většina alkoholických nápojů obsahuje kombinaci alkoholu (etanolu) a sacharidů (cukrů). Alkohol má vysoký kalorický obsah, jeden gram dodá tělu 29 kJ, gram cukru (glukózy) dodá 17 kJ. Obsah alkoholu a cukru je v různých alkoholických nápojích rozdílný, proto je různá i jejich kalorická hodnota. Co je ale společné je to, že alkoholické nápoje neobsahují žádné další živiny, které by byly pro tělo prospěšné (bílkoviny, tuky, vitamíny, minerály, vlákninu), obsahují jen energii, proto se říká, že dodávají tělu takzvané „prázdné kalorie“.  Alkohol také dráždí zažívací trakt, a tak může také zhoršit schopnost vašeho těla absorbovat živiny a vitamíny z jídla, které jíte. Konzumace alkoholu tedy vede ke zvýšenému příjmu kalorií a zároveň snižuje vstřebávání živin, které jsou pro tělo důležité. Paradoxně tedy může při dlouhodobé konzumaci velkých dávek alkoholu docházet k tomu, že tělo ukládá tuk a zároveň je kvůli konzumaci prázdných kalorií podvyživené.

Co se děje v těle, když piju alkohol?

Alkohol je pro tělo toxická látka, takže tělo chce rychle jeho hladinu v krvi co nejrychleji snížit. To znamená, že odbourávání alkoholu má přednost před využíváním ostatních živin. Za normálních okolností se tělo snaží o udržení ideální hladiny cukru v krvi tím, že přednostně odbourává sacharidy, ale pokud je v krvi větší množství alkoholu, je tato dráha odsunuta stranou, aby se tělo etanolu a jeho meziproduktů rychle zbavilo.  Přítomnost alkoholu v těle tedy omezuje schopnost těla udržovat zdravou hladinu cukru v krvi. Dlouhodobá nepřiměřená konzumace alkoholu může vést dokonce až k rozvinutí diabetu 2. typu.

Alkohol se odbourává v játrech, kde je v mnoha krocích přeměňován na méně toxické produkty. Při tom se nahromadí různé meziprodukty, které stimulují syntézu triglyceridů a cholesterolu, což vede k ukládání tuků a při dlouhodobé nestřídmé konzumaci až ke ztučnění jater (alkoholická stearóza). U chronických alkoholiků dochází k ubývání funkční jaterní tkáně a jejímu nahrazení vazivovou tkání, což vede k cirhóze jater.

Jaká je bezpečná dávka alkoholu?

Limit bezpečného (či dokonce prospěšného) užívání alkoholu je individuální, ale obecně se za něj považuje dávka 20-40 g alkoholu denně pro muže a 20-30 g denně pro ženy (20 g ethanolu přibližně odpovídá 200 ml vína, 0,5 l piva či 50 ml 40% lihoviny). Při dietě je třeba mít na paměti, že alkoholické nápoje obsahují velké množství energie, takže dodají tělu hodně kalorií, jak je vidět na úvodním obrázku.

Nejnovější příspěvky