PROČ SE UKLÁDÁ TUK NA BŘIŠE?

Pneumatika kolem pasu je asi nejčastější problém, který trápí většinu mužů i žen v civilizovaných zemích a když se kolem sebe rozhlédneme, vidíme, že se nevyhýbá ani mladým lidem, a dokonce ani dětem. Proč v posledních desetiletích přibylo tolik lidí, kteří mají usazený tuk na břiše a co dělat, když se ho chcete zbavit? 

JAKÝ TUK TO MÁME NA BŘIŠE?

Kolem pasu se ukládá přebytečná energie ve formě tuku uloženého v tukových buňkách. Ty mohou být umístěny hned pod kůží (podkožní tuk) nebo kolem vnitřních orgánů (viscerální neboli útrobní tuk). Viscerální tuk je horší ze zdravotního hlediska, protože negativně ovlivňuje zdravotní stav (vyšší riziko srdečních chorob, vyšší krevní tlak, cukrovka 2. typu, rakovina prsu a tlustého střeva, astma, demence).  

PROČ SE UKLÁDÁ TUK NA BŘIŠE?

Mezi nejčastější důvody zvýšeného obvodu pasu patří změny, které nastaly v životě obyvatel civilizovaných zemí zhruba v posledních 70 letech.

1.NEVHODNÁ SKLADBA JÍDELNÍČKU

Začali jsme ve velké míře konzumovat potraviny, které obsahují hodně kalorií, ale málo kvalitních makro a mikroživin. Typickým příkladem jsou potraviny s vysokým obsahem volných sacharidů, mezi které můžou patřit i zdánlivě „zdravé“ potraviny jako například snídaňové cereálie nebo ovocné džusy. Dalším příkladem jsou potraviny, které obsahují kombinaci sacharidy-tuk, jako jsou sušenky, brambůrky a další zpracované potraviny. Konzumace zpracovaných potravin vede nejen k nárůstu tukové tkáně, ale má negativní vliv na rychlost metabolismu, takže ještě navíc komplikuje hubnutí, když se k němu odhodláme.

Trans-tuky neboli hydrogenované tuky, které se nacházejí v margarínech a mnoha druzích levných zpracovaných potravin jako jsou muffiny, krekry a další podporují zánětlivé procesy v těle a ukládání tuku kolem pase. 

2.  ŠPATNÉ STRAVOVACÍ NÁVYKY

V posledních desetiletích se změnil způsob, jak své jídlo konzumujeme. Jíme ve stresu u pracovního stolu, jíme rychle, nesoustředíme se na jídlo a nedokážeme poznat, kdy máme dost. Neřídíme se vlastním pocitem hladu, ale radami opakovanými v médiích. Výsledkem je to, že sníme víc kalorií, než kdybychom jedli pomalu a spoléhali na signály vlastního těla.

3. NADMĚRNÁ KONZUMACE ALKOHOLU

V souvislosti s vnějším tlakem, který na nás společnost vyvíjí, stoupla v posledních letech konzumace alkoholu. Pravidelná konzumace alkoholu vede k ukládání viscerálního tuku. Alkohol totiž obsahuje stejně jako většina zpracovaných potravin prázdné kalorie, a navíc se musí v těle díky své toxicitě odbourávat přednostně. Nadměrný příjem kalorií z alkoholu vede k ukládání tuku, hlavně toho viscerálního. Navíc opět zvyšuje zánětlivost a poškozuje játra.

3. CHRONICKÝ STRES

Kortizol, steroidní hormon produkovaný při stresových situacích, ovlivňuje fungování metabolismu a podporuje ukládání tuku kolem pasu. Navíc lidé ve stresu tíhnou k vyšší konzumaci sladkých potravin a jídel, které obsahují prázdné kalorie, což podporuje roztáčení spirály stres-kortizol-sladké nebo zpracované jídlo-ukládání tuku.

4. NEDOSTATEK SPÁNKU

Čím kratší dobu spíme, tím více tíhneme ke konzumaci nezdravého jídla, což se odrazí na obvodu našeho pasu a vyšším obsahu viscerálního tuku. Lidé, kteří spí málo mají také vyšší tendenci k emocionálnímu jezení, tj. řešení nekomfortních situací, nudy, špatné nálady nebo deprese zvýšenou konzumací utěšujících potravin(potravin, které mají většinou vysoký obsah volných cukrů a kalorií).

 

NEDOSTATEK POHYBU

Lidé, kteří nemají dostatek přirozeného pohybu mají tendenci konzumovat více kalorií než ti, kteří se pravidelně hýbají. Kromě toho, že pohybem spálí nějaké kalorie, pohyb podporuje i tvorbu endorfinů, snižuje stres a většinou zvyšuje okysličení těla, což je dobré pro rychlost metabolismu.

5. ŠPATNÉ DÝCHÁNÍ

Chronický stres, sedavé zaměstnání, neustálé sledování obrazovek počítačů a mobilů vede ke stažení svalů kolem hrudní části páteřepovrchnímu rychlému dýchánívyřazení bráničních svalů při dýchání a tzv. předýchávání, tj. snížení obsahu oxidu uhličitého v těle. To má za následek snížení dostupnosti kyslíku pro buňky těla, což negativně ovlivní rychlost metabolismu a může vést ke zvýšenému ukládání tuků.

JAK SE TEDY ZBAVIT TUKU NA BŘIŠE?

Ke snížení obsahu tuku v těle vede jediná cesta – změna toho, co děláme každý den. Zavedení jednoduchých návyků do našeho každodenního režimu nám umožní zhubnout, což se odrazí i na menším obvodu pasu. Je naivní si myslet, že můžeme zhubnout tuk na konkrétním místě v těle, tak to prostě nefunguje. Je potřeba udělat trvalé změny v jídelníčku, začít jíst pomalu a vědomě, zpomalit dech a při dýchání používat bránici, dostatečně se vyspat a přidat pravidelný přirozený pohyb. To povede k celkovému snížení tuku, včetně toho na břiše.