VÍTE PŘESNĚ, CO MÁTE DĚLAT, ALE PŘESTO NEMÁTE VÝSLEDKY?

Informace o tom, co máme dělat, abychom zhubli, nás obklopují na každém kroku. Zvlášť teď, kdy má přijít léto, se tento tlak zintenzivňuje. Pokud odfiltrujete různé nabídky na nesmyslně rychlé diety nebo zázračné hubnoucí prostředky, zbydou vám logické informace, které by měly vést k vytouženému cíli – být spokojený s tím, jak vypadám, kolik mám energie a jak se cítím. Proč se to ale často nedaří?

POZNÁVÁTE SE V NĚKTERÉ ODPOVĚDI?

  • Mám málo času, pak je těžké něco dodržovat. Vím, co mám dělat, ale prostě nemám čas. Proto musím často ošidit jídlo nebo vynechat fyzickou aktivitu.
  • Zkusil(a) jsem spoustu diet a různých cvičení a stejně jsem se po čase znovu ocitl(a) na začátku.
  • Myslím, že dělám všechno dobře, ale jsem trochu frustrovaný/á, protože si myslím, že na to, kolik tomu věnuji, bych měl(a) mít už mnohem lepší výsledky.
  • Vždycky se s nadšením pustím do nové fáze hubnutí, ale po čase ztratím motivaci a vrátím se k původním návykům.
  • Chtěl(a) bych se sebou začít něco dělat, ale mám mnoho povinností a jsem tak unavený/á, že na to prostě nemám sílu.
  • Chtěl(a) bych se cítit lépe a mít více energie, ale v mém věku už je to stejně nemožné.

Pokud jste se ztotožnili s některou z výše uvedených odpovědí, pak není chybějícím článkem další dieta, nové cvičení nebo další potravinový doplněk. To, co potřebujete, je motivace k tomu, abyste byli konzistentní a zodpovědní.

JAK TO UDĚLAT?

NAJDĚTE SI KOUČE NEBO PARŤÁKA

K tomu, abyste se posunuli ze situace, ve které jste se zasekli, potřebujete někoho dalšího. Nikdo na světě není sto procent svého času motivován k tomu, aby jedl zdravě a aby každý den cvičil. Když ale budete mít někoho, před kým si budete muset obhájit, co jste (neu)dělali v kuchyni nebo v tělocvičně, tak vás to motivuje, abyste byli konzistentní. Není to o soupeření a porovnávání, ale o tom, že budete skutečně dělat to, co jste si předsevzali.  Víte-li, že si budete muset obhájit, že jste večer snědl(a) pytlík brambůrek a vynechal(a) cvičení, tak budete mít mnohem větší motivaci to neudělat.

DÁVEJTE SI MENŠÍ CÍLE

Mnoho z nás má na začátku velké nadšení, a proto si najednou vytýčí mnoho velkých cílů – začnu vstávat dřív a půjdu si před prací zaběhat, budu si všechna jídla vařit, zhubnu 10 kilo… Když si ale naložíte moc, tak brzy zjistíte, že nemáte kapacitu ani čas na to, abyste vše dodrželi. To vás demotivuje a postupně vrátí k původnímu životnímu stylu.  Často však stačí si velké cíle rozdělit na menší úkoly a trochu je přeformulovat, aby to pro vás bylo snadnější.

Může to vypadat třeba takhle:

Velký cíl

Splnitelný úkol

Budu jíst jen saláty

Vždycky si vyberu jídlo, které má vhodné složení (i když jsem třeba ve fast foodu)

Budu jíst mnohem méně

Budu jíst pomalu a vnímat, kdy mám dost

Začnu si vařit všechna jídla

Každý den si připravím jedno plnohodnotné jídlo

Každý den udělám 10 000 kroků

Přestanu používat výtah

UVĚDOMTE SI, ŽE PEVNÁ VŮLE NENÍ VŠ

Abyste něco, s čím nejste spokojeni, zlepšili, bude to vyžadovat změnu. A když se řekne změna, tak každého hned napadne pevná vůle.  Většinou to na ní ztroskotá. Něco chcete, ale po čase si řeknete: na to nemám pevnou vůli. Když si uvědomíte, že spíš než pevnou vůli je lepší rozvíjet schopnost překonat jednorázové pohnutky a vyhýbat se impulzívnímu chování, máte napůl vyhráno.  Nemusíte mít pevnou vůli, ale musíte předvídat situace, které vás vyvedou z vašeho konzistentního chování a mít pro tuto chvíli připravený plán, jak se zachovat.

Příkladem může být:

Selhání pevné vůle

Připravený plán

Večer jsem úplně vyřízený/á, jdu si otevřít brambůrky

Vím, že večer mám krizi a tendenci k emočnímu přejídání. Nebudu mít doma žádné pochutiny. Když po nich budu opravdu toužit, obléknu se a dojdu si pro ně do obchodu.

Dnes jsem měl(a) hrozný den, jdu si nalít víno

Jsem po celém dni vystresovaný/á, půjdu se chvíli projít a pak si rozmyslím, jestli to víno potřebuji

Šéf mě naštval, jdu si vzít čokoládu

Cítím, že jsem naštvaný/á, otevřu okno a budu chvíli dýchat, to mě uklidní

K tomu, abyste nemuseli přebíhat od jedné diety ke druhé a kupovat spoustu nesmyslných doplňků, stačí udělat několik jednoduchých rozhodnutí, být k sobě upřímný a předvídat svoje chování. Ideální je, když vás ve vašem záměru někdo podpoří. Pokud máte zájem, zavolejte nebo mi napište přes objednávkový formulář a já vám s nastavením základních milníků na vaší cestě pomohu.