KOLIKRÁT DENNĚ MÁM JÍST?

Klienti při konzultacích často zmiňují, že tloustnou, protože nestíhají jíst pravidelně. Pravidelnost a přibírání na váze spolu vůbec nesouvisí. Z minulých příspěvků víte, že předpokladem hubnutí je KALORICKÝ DEFICIT. Abyste snědli méně kalorií, než vaše tělo potřebuje a vydrželi to dlouhodobě, je nutné se podívat na svůj způsob života a jídlo si naplánovat tak, abyste neměli hlad a aby vám to vyhovovalo z hlediska vašeho denního rozvrhu.  

Počet jídel denně se neodvíjí od vašich hodinek, ale od toho, co během dne děláte (výdej kalorií) a jaké složení mají potraviny, které během dne jíte (příjem energie a zastoupení živin). 

Z toho, co bylo řečeno v předchozím odstavci je jasné, že můžete jíst klidně pětkrát denně nebo dvakrát denně a v obou případech můžete buď hubnout nebo přibírat na váze.

Spousta z vás pětkrát denně ani jíst nestíhá, protože jste zavaleni různými povinnostmi a pak se zbytečně stresujete tím, že nemáte pravidelnost. Z mého pohledu je dobré svačiny vynechávat, protože naše tělo není na neustálý příjem jídla stavěné. Když se podíváme do minulosti, lidé, kteří během dne pracovali na poli, si také neodbíhali dávat během dne svačinky, ale najedli se ráno, v poledne a večer jídla, které bylo výživné, dodalo jim energii a obsahovalo všechny důležité živiny. To potvrzují i mnohé studie, které ukazují, že delší intervaly bez jídla jsou pro tělo velice prospěšné

Podmínkou pro to, aby bylo možné snížit počet jídel za den a vyvarovat se neustálého hladu a výkyvů energie, je změnit složení toho, co jíme.    

Když se podíváme na zmiňovaný příklad z minulosti, naši předkové konzumovali potraviny, které byly kvalitní, lokální a plné živin. Důraz kladli na příjem bílkovin a kvalitních tukůsacharidy si dopřávali jen příležitostně, jak ostatně ukazuje i lidová píseň „ale vdolky z bílý mouky jenom jednou za týden“. Výsledkem bylo to, že málokdo byl obézní a téměř se nevyskytovaly nemoci typu cukrovka, rakovina nebo Alzheimerova choroba. Pokud se tedy vrátíme ke způsobu, jakým se stravovali naši předkové, máme velkou šanci, že si také udržíme štíhlou postavu a dobré zdraví.

 

CO TEDY UDĚLAT ABYSTE  MOHLI OMEZIT POČET JÍDEL A ZÁROVEŇ ZHUBLI?

  1. Preferovat kvalitu potravin nad jejich kvantitou
  2. Vyřadit prázdné kalorie
  3. Omezit příjem sacharidů
  4. Jíst potraviny, které vás zasytí a dodají tělu kromě energie i stavební materiál nezbytný pro jeho provoz

 CO BYSTE MĚLI TEDY KONKRÉTNĚ JÍST? 

  1. Jezte více bílkovin a kvalitních tuků. Zasytí vás na delší dobu a dodají vám aminokyseliny, mastné kyseliny, vitamíny a minerály potřebné pro tělo. Jezte libové maso, ryby, mořské plody, vnitřnosti, kvalitní tuky (olivový, kokosový, máslo, ghí), kvalitní sýry a kysané mléčné výrobky, vajíčka z domácích chovů, semena a ořechy. 
  2. Obvyklé přílohy vyměňte  za čerstvou, pečenou nebo restovanou zeleninu nebo luštěniny. Ušetříte tak kalorie a dodáte tělu vlákninu, která má také sytící efekt.   
  3. Zařadťe fermentované potraviny – kysané zelí, kimči, kvašenou zeleninu, kefíry, bílé jogurty a další zakysané mléčné výrobky. Dodají tělu přirozenou mikroflóru
  4. Vyřadťe všechny slazené a energetické nápoje.  Pijte čistou vodu, čaj nebo kvalitní kávu.Významně tak omezíte množství kalorií, sacharidů a látek, které nejsou pro tělo dobré.
  5. Respektujte pocit hladu. Jezte jen když máte hlad. Když ho nemáte, tak nejezte. Nejezte z nudy. Nejezte ze stresu. Nejezte proto, že vás někdo naštval. Nejezte proto, že jedí ostatní. Nejezte proto, aby se to nevyhodilo. Nejezte proto, že je v televizi přestávka. Nejezte u televize, počítače a telefonu. Nejezte proto, že se v tuhle dobu obvykle jí. Jezte jen když máte hlad. Ušetříte tak spoustu kalorií

JAKÝ JE ZÁVĚR?

Když se stravujete tak, že vyřadíte všechny polotovary a nekvalitní potraviny, omezujete sacharidy a zařazujete vyšší podíl bílkovin a kvalitních zdrojů tuku, budete déle sytí a můžete snížit počet jídel, která denně konzumujete. Tento způsob stravování je výhodný i proto, že budete mít stabilní hladinu energie, nebudete trpět nutkavou chutí na sladké, a nebudete po jídle ospalí, zhubnete a po čase se s velkou pravděpodobností upraví i některé zdravotní problémy, jako jsou problémy se zažíváním, vysoký krevní tlak nebo zvýšená hladina cukru v krvi.