KOLIK KALORIÍ MÁ CUKROVÍ A VÁNOČKA A JAK S NIMI ZACHÁZET, ABYCHOM PO VÁNOCÍCH NEMUSELI POVOLOVAT PÁSEK?

Vánoce jsou svátky klidu a pohody a patří k nim i jídla, která běžně během roku nejíte. 

Ale víte, že je možné, abyste si Vánoce užili, a přitom si nemuseli povolovat pásek?

Víte, že není nutné hledat „zdravé“ varianty cukroví? 

PROČ?

Protože za prvé „zdravé cukroví“ bude chutnat jinak, než jste zvyklí a za druhé „zdravá“ varianta cukroví neexistuje. Všechno cukroví v sobě kombinuje cukr a tuk, a to nic zdravého není, a navíc to má vždycky hodně kalorií. A tak je potřeba k cukroví přistupovat. Tj. vědět, že obsahuje hodně kalorií a že to není nic, co byste měli jen tak z nudy pojídat. 

Proto je dobré se orientovat v tom, kolik kalorií cukroví a Vánočka zhruba obsahuje a zařadit pár triků, jak minimalizovat škody, které jejich pojídáním napácháte. 

Níže jsou uvedeny příklady vánočního cukroví, jejich kalorická hodnota a ekvivalent toho, co musíte fyzicky udělat, abyste všechny kalorie spálili. Je to překvapivě mnoho.

Když si dáváte Vánočku nebo cukroví, dejte pozor, co k nim pijete. Pokud je to káva nebo čaj bez cukru, prakticky žádné kalorie nepřidáváte. Ale podívejte se, o kolik kalorií navýší váš příjem další nápoje.

JAK SI TEDY DOPŘÁT CUKROVÍ A VÁNOČKU A NEPŘIBRAT? 

Upečte si menší kousky cukroví. Z obrázku nahoře je vidět, že rohlíčky jsou menší než pracky, a proto mají i méně kalorií. Takže udělejte malé všechny druhy cukroví. Bude to vypadat dobře a snížíte kalorie na jeden kousek. 

Při pečení dejte do těsta o 20 % méně cukru. Na chuti to nepoznáte, na celkových kaloriích ano.

Z vánočky si ukrojte tenčí plátky. Vizuálně to na talíři nepoznáte, na kalorickém příjmu se to odrazí.

Část upečeného cukroví rozdejte. Uděláte někomu radost a sobě odstraníte pokušení.

Cukroví ani vánočku nejezte z nudy, nejezte ji jen tak mimochodem, protože leží na stole nebo proto, že si ji dává někdo jiný. Ideálně to jezte tehdy, když máte hlad.

Když už si cukroví vezmete, vždycky si vybrané kousky přendejte na malý talířek. Nemusíte ochutnávat všechno, stačí vám dva kousky.

Když ho jíte, seďte u toho v klidu, jezte ho pomalu, nedějete u toho nic jiného. Jen seďte a pomalu si to vychutnejte.

Vánočku si nemažte máslem ani marmeládou. Jak vidíte, tuku a cukru je v ní dost, není důvod přidávat další.

Během Vánoc se stejně jako ve zbytku roku snažte mít jenom 3 hlavní jídla, která jsou založena především na kombinaci bílkovina-zelenina. Tato jídla vás zasytí a nebudou ve vás vzbuzovat chutě na sladké. Pokud si chcete dát cukroví, tak si ho dejte až po jídle. Díky tomu, že budete mít v žaludku hlavní jídlo, sníte ho méně.

Nepřejídejte se. Přestaňte jíst ve chvíli, kdy jste plní tak z 80 %. Po jídle byste neměli být unavení a otupělí, ale měli byste mít dostatek energie a chuť na nějakou aktivitu.

Každý den udělejte nějakou delší fyzickou aktivitu – buď se jděte projít, zajezdit na běžkách, lyžovat, zacvičit si do posilovny nebo třeba naštípat dříví.

Neříkejte si, že o Vánocích opustíte všechny zvyky, které jste se při naší spolupráci naučili, pořádně si to užijete a začnete až v lednu. Za prvé, lednová předsevzetí dlouho nevydrží a za druhé bude vaše lednová startovní čára posunutá o velký kus dozadu. A to je přece škoda, ne?