JAK SI KALORICKY STOJÍ VÁNOČNÍ NÁPOJE A JAK S NIMI ZACHÁZET, ABYCHOM PO VÁNOCÍCH NEMUSELI POVOLOVAT PÁSEK?

Začaly adventní trhy a skoro na každém rohu nás láká vůně svařeného vína, grogu nebo punče. V dnešním newsletteru se podíváme na to, kolik mají kalorií a jak to udělat, abychom si předvánoční atmosféru užili a nemuseli po vánocích přidávat  nové dírky na pásku.

Pro ty z vás, kteří dávají přednost poslechu před čtením textu je připravené video na toto téma na YouTube nebo stejné sdělení formou obrázků na Instagramu nebo Facebooku.

KOLIK KALORIÍ MAJÍ VÁNOČNÍ NÁPOJE?

Svařené víno, grog, vaječný koňak a punč k vánoční atmosféře prostě patří. Nemusíte si je odpírat, ale je dobré se orientovat, kolik kalorií a cukru se v nich skrývá.

Všechny zmiňované nápoje v sobě kombinují alkohol a cukr. To samo o sobě znamená hodně kalorií. Podíváme se na ty nejběžnější.

Svařené víno má v sobě zhruba 40 g cukru a dodá vám 950 kJ (230 kcal). Jeden svařák má tedy kalorickou hodnotu jednoho donutu. Dva svařáky představují jedno celé hlavní jídlo navíc. Zhruba stejně je na tom punč nebo vaječný koňak (obrázky najdete na Instagramu nebo Facebooku).

Abyste spálili všechny kalorie obsažené v jednom svařáku, museli byste buď 26 minut běžet nebo se 52 minut procházet rychlou chůzí. 

 

TAKŽE JE JASNÉ, ŽE VÁNOČNÍ NÁPOJE JSOU DOST VELKÁ KALORICKÁ BOMBA. JAK S NIMI TEDY ZACHÁZET, KDYŽ NECHCETE PŘIBRAT? 

Vždycky si uvědomte, kolik kalorií mají a zeptejte se sami sebe, proč si je jdete koupit.

Svařák nebo jiné vánoční nápoje si nedávejte z nudy, nedávejte si je proto, že jsou na každém rohu k dispozici nebo proto, že si je dávají všichni ostatní.

Dávejte si je tehdy, když vám to přinese další bonus, třeba příjemnou chvilku strávenou s přáteli. Ne tehdy, když sami někam spěcháte a pili byste ho za chůze.

Vždycky se zastavte, pijte ho pomalu a v klidu a vychutnejte si jeho vůni a chuť. 

Kupujte si ho výjimečně, ne pravidelně, protože pak to ztratí to kouzlo a zbydou jen zbytečné kalorie.

Pamatujte, že pro dobrý pocit stačí většinou jeden svařák, nemusí jich být několik.

Vždycky si vzpomeňte, že jeden svařák znamená hodinu chůze, takže adventní trhy spojte s dlouhou procházkou nebo si jděte před tím zacvičit.

A hlavně, když už si ho dáte, když víte, proč to děláte a přinese vám to příjemné chvíle strávené s ostatními, tak si to užijte, nevyčítejte si to a ani se za to netrestejte. A když vám to ten bonus nepřináší, tak si ho prostě nedávejte. Ušetříte si tím spoustu kalorií.