JARNÍ DETOX: ANO ČI NE? 

Nastává jaro a náš mail začíná být přeplněn nabídkami na jarní detox. Informace o nutnosti jarního pročištění se na nás hrnou ze sociálních sítí, našich přátel i veřejných médií. 

Než utratíte peníze za doplňky stravy, čistící kúry a další zázračné prostředky, pojďme se společně zamyslet nad principem a účelem jarního detoxu. Pak teprve zmáčkněte tlačítko objednat a pusťte se do toho.

CO VLASTNĚ ZNAMENÁ DETOX NEBO OČIŠTĚNÍ? 

Slovo detox je skloňováno ve všech pádech. Co to ale znamená? V kontextu, ve kterém je nám předkládán, znamená detox popíjení různých čajů, džusů, pojídání různých potravin nebo projímadel. Většinou je to spojené s radikálním omezením přijímaných kalorií, takže se jedná vlastně o půst.

CO ALE ZNAMENÁ SLOVO DETOX DOOPRAVDY? 

Detox znamená zbavení se toxické látky, která nějakým způsobem tělo poškozuje

ALE CO JSOU TO TOXICKÉ LÁTKY? MÁME V TĚLE TOXICKÉ LÁTKY? 

Naše játra denně odbourávají spoustu látek, které tělo samo vytvořilo nebo které jsme přijali potravou. Naše ledviny filtrují kapalinu a vylučují kyselinu močovou v moči. Naše trávicí soustava vstřebává živiny a vylučuje nestrávené zbytky potravy, pomocí stolice. To jsou normální pochody, které naše tělo provádí každý den, každou minutu našeho života. Naše tělo nehromadí toxické látky a nečeká na to, až se na jaře probereme a pomůžeme mu pomocí drastického zásahu je odstranit.

Takže otázka nestojí takhle: Jak odstraníme ze svého těla toxiny? Toxiny za nás odstraňuje naše tělo pomocí propracovaných mechanismů, které na to využívá. Kdyby naše tělo čekalo na to, až ho jednou na jaře pročistíme, tak bychom se asi dalšího jara nedožili. Naše tělo to totiž dělá kontinuálně. Dělá to pořád. Každý den. Každou minutu. 

Když si tohle srovnáme v hlavě, můžeme si znovu položit otázku: JAK MŮŽU SVOJE TĚLO DETOXIKOVAT?

Logická odpověď je: Můžeme se zamyslet nad tím, co jíme, pijeme, co dýcháme a čím se obklopujeme. 

Naše tělo může poškozovat cokoli nevhodného, s čím jej přivádíme do kontaktu. Mohou to být nevhodné potraviny a slazené nápoje, znečištěný vzduch, toxické látky z kosmetiky, kterou se mažeme nebo toxické látky z některých materiálů, z nichž se vyrábí levný nábytek, oděvy nebo podlahové krytiny. Mohou to být pesticidy, které konzumujeme spolu s levnou zeleninou, měď, kterou v sobě mají ryby v důsledku znečištěného životního prostředí, hormony, které přijímáme z masa z velkochovů a takto bychom mohli pokračovat donekonečna. 

Tím, že přestaneme do svého těla posílat látky, které mu škodí, svému tělu úžasně odlehčíme. Přestaneme zatěžovat játra a ledviny. Přestaneme si ničit žaludek a střeva. Přestaneme likvidovat svůj mikrobiom. 

TAKŽE, NENÍ LEPŠÍ SE MÍSTO JEDNORÁZOVÉ AKCE ZAMYSLET NAD TÍM, CO DĚLÁME SVÉMU TĚLU KAŽDÝ DEN? 

Není lepší místo detoxikace (která stejně většinou nefunguje tak, jak ji marketing prezentuje) do svého těla toxické látky nepřijímat?

Chápu. Koupit si jednorázově detox kúru, během tří týdnů ji spotřebovat a pak se vrátit ke svému původnímu životnímu stylu je určitě jednodušší. 

Ale zamysleme se nad tím, jestli je to i lepší. Možná se krátkou dobu po detoxu cítíme lépe.

Ale proč? Protože jsme na ty tři týdny změnili životní styl. Přestali jsme přijímat kalorie navíc. Omezili jsme potraviny a nápoje, které nám způsobují velké výkyvy glukózy v krvi. Při dexotu jsme asi taky přestali pít slazené a energetické nápoje a alkohol a zaměřili se na to, abychom trošku zvýšili pohybovou aktivitu. A proto se po detoxu cítíme lépe.

Jak dlouho to ale vydrží? Přinese nám to trvalý výsledek? 

Asi ne, když to musíme další rok opakovat.

Není proto lepší se před tím, než zmáčkneme tlačítko OBJEDNAT,  zamyslet nad tím, jestli není lepší změnit svůj životní styl, abychom se cítili dobře pořád?

Moji klienti mohou potvrdit, že změna životního stylu není žádná drastická dieta. Není to o omezování a pevné vůli. Je to o správných volbách a změně návyků.

Právě probíhá 28 denní jarní výzva. Její účastníci dělají právě tyto malé změny. Teď jsou v polovině a z ohlasů vím, že se cítí lépe. A mají tu výhodu, že jim to už zůstane. 

PROČ?

Protože nedrží dietu, ale mění svůj životní styl. Mění ho tak, aby se ve svém těle cítili dobře, byli zdraví a měli hodně energie.

Už pochopili principy chování, které jim toto umožní. Proto se nemusí omezovat ani se stranit společnosti. Normálně chodí do práce, normálně se stýkají s přáteli, pár z nich si udělalo dovolenou v zahraničí, někteří absolvovali služební cestu. A přesto všechno to jde. A baví je to. 

PROČ?

Protože cítí změnu. Protože si začali věřit. Protože jediné, co udělali, je, že přestali své tělo zatěžovat a začali s ním spolupracovat. Je to jednoduché, ale účinné.

Pamatujte, k tomu, abychom se cítili ve svém těle dobře, nám nepomůže jedna detox kúra. K tomu nás posune to, co se svým tělem děláme každý den.