Hurá, léto je tady!

A k němu patří dovolené, grilování, posezení na zahrádkách restaurací, setkávání s přáteli a víkendové akce. 

Chcete si je užít, a přitom si udržet štíhlou postavu a nepřibrat? 

Tak si přečtěte tenhle článek, ve kterém se dozvíte, jak se udržet na tenké hranici, která vede mezi přejídáním a omezováním. 

Je to totiž všechno o vyváženosti a o vědomém rozhodování.

 

CO TEDY V LÉTĚ DĚLAT?

Užívat si bez jakýchkoli zábran? 

Nebo se pořád kontrolovat a počítat kalorie? 

ANI JEDNO!

 

Když použijete níže uvedené strategie, můžete si užít všechny letní radovánky bez jakéhokoli stresu, a přitom své tělo bez obav odhalit v plavkách.

 

TIP 1: JEZTE STRATEGICKY

Spousta lidí si myslí, že když je čeká nějaká akce, tak to automaticky znamená, že si můžou dovolit jíst víc. Ale těch akcí je v létě spousta, že? Takže pokud nechcete už na konci července skončit s pneumatickou kolem pasu, jezte strategicky.

 

PŘIPRAVTE SE

Pokud vás čeká nějaká akce, jezte pár dní před ní úplně dobře. Dejte důraz na bílkoviny a zeleninu, omezte přílohy na velikost jedné dlaně a úplně vyřaďte slazené nápoje a alkohol. Nakládejte si menší porce a jezte je pomaleji. Ušetříte tak spoustu kalorií předem a díky bílkovinám a vláknině ze zeleniny se budete cítit nasycení a nebudete mít tendenci se vrhat na všechno.

 

BUĎTE MAZANÍ

Pokud víte, že hostitel bude mít připravené jídlo, které je hodně kalorické, třeba hranolky, majonézu nebo mastné topinky, nabídněte, že také něco přinesete. Udělejte zeleninový salát s vinným octem a olivovým olejem, který si můžete dát místo přílohy. Jednak ušetříte kalorie a taky předejdete výkyvům cukru v krvi, protože vláknina obsažená v zelenině a ocet, který dáte do salátu, zpomalují vstřebávání cukru do krve. Tím si udržíte stabilní energii a je to taky prevence chutí na sladké.

 

VYBÍREJTE CHYTŘE

Každému je jasné, že když nechce přibrat, nesmí sníst víc kalorií, než jeho tělo potřebuje.

Proto si po příchodu na akci nejdřív udělejte inventuru toho, co je v nabídce a rozhodněte se, co vám opravdu strašně chutná a co vám udělá radost.  Z toho udělejte prioritou a ostatní omezte.

Když vám dělá radost si dát skleničku vína, tak omezte pečivo, které pojídáte před tím, než je hotové grilované maso.  Vynechte škrobnatou přílohu, dejte si místo ní zeleninu a pak si můžete dopřát malý dezert. Tak si jídlo užijete a nebudete se cítit ani fyzicky ani emočně špatně.

Nechoďte na akce úplně hladoví. Když si předtím dáte bílkovinu se zeleninou, budete se cítit dobře a to vám dá čas se rozhlédnout a uspořádat si priority. Pak si v klidu můžete vybrat, co budete jíst, místo abyste se hned po příchodu hladově vrhli na první jídlo, které uvidíte.

 

TIP 2: JEZTE POMALU A VĚDOMĚ

 

Když budete jíst pomaleji a budete věnovat pozornost tomu, co jíte, určitě sníte méně kalorií. To je potvrzeno spoustou studií.

JAK TO UDĚLAT?

Vybírejte si potraviny, které se musí hodně kousat, to vás zpomalí. Hovězí steak jíte mnohem déle než mletý hamburger. Žitný  nebo celozrnný chléb musíte kousat víc než rohlík.  Rajče vám trvá sníst déle než kečup.

Občas odložte příbor a rozhlédněte se kolem sebe. Zjistěte, jestli máte ještě hlad. Pokud ano, tak pokračujete, jestli nevíte, dejte si pauzu.

Nejezte, když se s někým bavíte. Když si chcete povídat, tak si povídejte, jestli se chcete najíst, tak si jděte v klidu sednout a věnujte se bez rozptylování jídlu.

Ke každé skleničce vína si nalejte velkou sklenici vody. Zpomalí to rychlost, jakou pijete a naředí to alkohol.

 

TIP 3: VYVARUJTE SE POSTOJE TEĎ NA TO KAŠLU, ZAČNU AŽ NA PODZIM

Jasně, letní radovánky jsou opravdu lákavé. Ale je lepší ubrzdit přibírání tím, že použijete chytré strategie, než se na to vykašlat s tím, že teď je to jedno, začnete až na podzim.

Na podzim budou zase jiná lákadla. Svatomartinská husa. Svatomartinské víno. Oslavy narozenin. Firemní akce. Pořád se něco děje…

 

Proto je lepší si osvojit chytré strategie včas a používat je pořád. Jedině tak si můžete užívat a nepřibírat. 

 

Taky je dobré odložit volné oblečení a na akce chodit v upnutých šatech, kalhotách s páskem nebo v plavkách. Když vás začne škrtit oblečení kolem pasu, je to dobrý signál k tomu, že máte zbrzdit