Přicházejí Vánoce a s nimi  i čas volna a zvýšené konzumace jídla a alkoholu. Jestli nechcete na nový rok řešit další kila tuku navíc, je dobré si uvědomit, po čem se nejvíc tloustne a svůj příjem jídla a pití upravit už teď.  Na následujícím obrázku si ukážeme štědrovečerní jídelníček spočítaný pro průměrnou ženu, která by měla sníst denně asi 7500 kJ (1800 kcal). Pro průměrného muže by to mělo být kolem 9500 kJ (2300 kcal). 

Sloupec vlevo ukazuje konzumaci typických vánočních pokrmů – ráno jeden kousek vánočky, k obědu vinná klobása se zelím a trochou brambor, odpoledne 2 kousky vánočního cukroví a večer typická večeře – rybí polévka, bramborový salát a smažený řízek (ryba nebo maso). Tento jídelníček neobsahuje ani kapku alkoholu a porce jsou poměrně malé, přesto už jsme na horní hranici toho, kolik kalorií by měla za den žena sníst, aby nepřibrala tuk.  Jak je vidět, největší porce kalorií pochází ze štědrovečerní večeře. 

Ve sloupci vpravo je tentýž jídelníček, který je ale trochu upravený. Ranní vánočka je nahrazena řeckým jogurtem s ořechy, semínky a borůvkami. Ačkoli kalorická hodnota se od vánočky významně neliší, toto jídlo vám dodá víc bílkovin, tuku a vlákniny, které vás na delší dobu zasytí a navíc vám ušetří pěknou porci sacharidů. V poledne se můžete začít připravovat na večer tím, že si dáte místo jídla jen poctivý vývar s velkou porcí masa, zeleniny a jedním vajíčkem. Tím ušetříte 2000 kJ (skoro 500 kcal) a polévka vás díky velkému množství bílkovin a vlákniny zasytí a zahřeje. Štědrovečerní večeři můžete upravit tím, že místo masa v trojobalu připravíte přírodní plátek. Oproti předchozí verzi ušetříte 15% celkové energie a díky tomu, že jste zkonzumovali méně tuků a sacharidů se budete cítit lépe. 

Když se podíváte na další tabulku, vidíte, že to, co vám během svátků dodá neuvěřitelné množství energie, jsou alkoholické nápoje. Jestliže si během dne dáte jedno pivo, dvě skleničky suchého vína, jedno prosecco a jeden digestiv, tak přijmete zhruba polovinu své denní dávky energie. Odpovídá to 16 kouskům cukroví nebo 1,5 tabulky čokolády Milka a obsahuje to stejně energie jako dva hamburgery s hranolkami.

Co si tedy z toho vzít? K vánocům jídlo patří, ale není jejich jedinou náplní.

KDYŽ NECHCI ZTLOUSTNOUT, NESMÍM JÍST VÍC ENERGIE, NEŽ MOJE TĚLO SPOTŘEBUJE.  

Jak si tedy svátky užít a neskončit po nich s novou horou tuku na břiše?

  • Jezte menší porce jídla, zařaďte libové maso, zeleninu a polévky
  • Pokud jste se přejedli, udělejte si kratší (nebo delší) půst (klidně můžete vynechat snídani nebo večeři)
  • Omezte množství alkoholických nápojů
  • Nepijte slazené nápoje
  • Jděte se ven projít a nadýchat čerstvého vzduchu
  • Odpočiňte si a nestresujte se