STAREJTE SE O SVÉ TĚLO ALESPOŇ TAK, JAKO SE STARÁTE O SVÉ AUTO

1.  Odstraňujte příčiny, nepotlačujte projevy

Když v autě začne svítit kontrolka, zamíříte do servisu a chcete, aby našli a odstranili příčinu. Když se necítíte dobře, tak to buď ignorujete nebo si vezmete prášek, který odstraní bolest nebo nepříjemný stav, který není příčinou, ale projevem vašeho problému. Je to stejné, jako kdybyste zakryli kontrolku auta lepící páskou a pokračovali v jízdě. Dřív nebo později se auto rozbije. Stejné je to i s vaším tělem. Když ignorujete jeho signály, můžete čekat, že časem přijde problém.

JE LEPŠÍ ODSTRANIT PŘÍČINU NEŽ POZDĚJI ŘESIT NEPŘÍJEMNÉ NÁSLEDKY. ZMĚNA STRAVOVACÍCH NÁVYKŮ MŮŽE VYŘEŠIT MNOHÉ PROBLÉMY OD NEDOSTATKU ENERGIE, PŘES VYSOKÝ KREVNÍ TLAK, ZVÝŠENÝ CHOLESTEROL A ŠPATNÉ ZAŽÍVÁNÍ AŽ PO SNÍŽENÍ VISCERÁLNÍHO TUKU.

 

2.  Investujte do kvalitního paliva

Když vašemu autu dojde benzín, jedete k autorizované čerpací stanici, natankujete palivo, a zaplatíte za něj bez rozmýšlení cenu, kterou vidíte na stojanu. Nevezmete použitý olej z friťáku a nenalijete ho do nádrže, i když je velká pravděpodobnost, že by auto taky jelo a vy byste ušetřili. Po čase by se ale motor zadřel a vy byste museli řešit výměnu. Když si máte koupit potraviny, které se stávají součástí vašeho těla, většinou nepřemýšlíte, jestli jsou kvalitní a rozhodujete se často podle ceny. 

VĚNUJTE VÝBĚRU PALIVA PRO VAŠE TĚLO STEJNOU POZORNOST, JAKOU VĚNUJETE PALIVU PRO SVÉ AUTO. ČTĚTE ETIKETY, DÍVEJTE SE NA SLOŽENÍ POTRAVIN A PREFERUJTE KVALITU, NIKOLI KVANTITU. KVALITNÍ POTRAVINY ZARUČÍ, ŽE SE BUDETE CÍTIT A VYPADAT DOBŘE.

 

3.  Vyberte vhodné palivo

U čerpací stanice dáváte pozor, abyste do svého auta natankovali vhodné palivo a nezaměňujete naftu za benzín. Vaše tělo potřebuje také vhodné živiny, aby mohlo fungovat. 

VYŘAĎTE VŠECHNY VYSOCE ZPRACOVANÉ POTRAVINY, POLOTOVARY A FAST FOOD A OMEZTE SACHARIDY. DODEJTE TĚLU HODNOTNÉ ŽIVINY, KTERÉ POCHÁZEJÍ Z PŘÍRODY S DŮRAZEM NA HODNOTNÉ BÍLKOVINY, TUKY, VLÁKNINU, VITAMÍNY, MINERÁLY A MENŠÍ MNOŽSTVÍ KVALITNÍCH SACHARIDŮ. PAK BUDOU FUNGOVAT VAŠE SVALY I VÁŠ MOZEK. 

 

4.  Energii doplňujte, když je to potřeba

Když autem jezdíte, ubývá benzín a vy musíte natankovat. Když vám auto stojí týden v garáži, nechodíte několikrát denně dolívat benzín, i když vám nádrž přetéká. S tělem je to stejné. Hlad signalizuje, že se máte najíst. 

KDYŽ HLAD NEMÁTE, TĚLO ZŘEJMĚ ŽÁDNÉ ŽIVINY NEPOTŘEBUJE A VY KLIDNĚ MŮŽETE VYDRŽET BEZ SVAČINY. SNÍŽÍTE TAK POČET JÍDEL ZA DEN, ZHUBNETE A BUDETE SE CÍTIT DOBŘE. 

 

5.  Zařaďte pravidelnou údržbu

U svého auta necháváte pravidelně kontrolovat brzdové destičky a ojeté pneumatiky vyměníte za nové, abyste bezpečně dojeli na místo určení. Také v životě je občas nutné zabrzdit, omezit stres  a odpočinout si. 

ÚNAVA SIGNALIZUJE, ŽE POTŘEBUJETE UBRAT. NECHTE MOZEK, SVALY A KLOUBY ODPOČINOUT, ABY MOHLY DÁL PLNIT SVOU FUNKCI.

 

6.  Investujte do sebe

S autem jezdíte pravidelně do myčky a pečujete o to, aby kapota byla lesklá a bez škrábanců. Investujte i do sebe. Věnujte čas a peníze na to, abyste si zašli na masáž, do sauny, na jógu nebo do bazénu. 

KDYŽ  INVESTUJETE ČAS A PENÍZE DO CVIČENÍ A REGENERACE, BUDETE MÍT PRUŽNOU PÁTEŘ, PEVNÉ SVALY A BUDETE SE CÍTIT A VYPADAT SKVĚLE.

SHRNUTÍ 

Aby vaše tělo fungovalo tak, jak má, potřebuje kvalitní živiny, proto čtěte etikety nebo kupujte potraviny, které je nepotřebují (vejce, čerstvé maso, kvalitní sýry a kysané mléčné výrobky, ořechy, semena, luštěniny, ovoce, zeleninu). 

Zamyslete se nad skladbou své potravy a preferujte kvalitu před kvantitou. Kvalitní potraviny poznáte tak, že na etiketě mají v kolonce složení minimální množství složek. 

Respektujte signály svého těla a jezte jen tehdy, když máte hlad. 

Zpříjemněte si život tím, že na chvíli zapomenete na všechny povinnosti, odpočinete si a dopřejete si příjemný pohyb, nejlépe na čerstvém vzduchu. 

Pokud si říkáte, že je to sice hezké, ale vy na to nemáte čas, podívejte se na svůj telefon, kolik času strávíte na internetu a sociálních sítích. 

Všichni máme k dispozici 24 hodin denně a je jen na vás, jak je využijete. Jak říká přísloví: „Vlak, který jede špatným směrem, svou jízdu nikdy nezmění. To vy z něj musíte vystoupit“.