CO JE NA SOUČASNÉM ZPŮSOBU STRAVOVÁNÍ ŠPATNĚ?

V posledních 60 letech se významně změnil způsob stravování většiny obyvatel vyspělých států. Zatímco dříve lidé převážně vařili doma z přirozených jednoduchých surovin, v současné době minimálně polovinu jídla představují polotovary a vysoce zpracované potraviny, které obsahují množství konzervantů, rafinovaného cukru, rostlinných olejů a přídavných látek. Často obsahují také kombinaci nekvalitních tuků a vysokého množství sacharidů, které jsou přímou cestou k přibírání na váze. Důsledkem je vysoké procento obézních lidí, nárůst počtu diabetiků a osob trpících různými příznaky metabolického  syndromu (vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, zvýšené triglyceridy, časté záněty). Následující grafy ilustrují tuto situaci velice jasně.

Jak je vidět na obr. 1, zvýšená konzumace cukru má přímou souvislost s nárůstem obezity. Polotovary a vysoce zpracované potraviny vytlačily z našeho jídelníčku čerstvou zeleninu (obr. 2).  Tyto okolnosti, spolu s faktem, že většina z nás v práci převážně sedí, málo spíme a ze všech stran na nás působí stresové faktory, jsou přímou cestou k nadváze a různým zdravotním problémům.

Obr. 1 – Konzumace cukru a počet obézní populace v jednotlivých letech

Obr. 2 – Vývoj stravovacích návyků v jednotlivých letech

CO MŮŽEME UDĚLAT, ABYCHOM ZASTAVILI PŘIBÍRÁNÍ NA VÁZE, ZHUBLI TUK A CÍTILI SE DOBŘE?

V první řadě je potřeba snížit konzumaci vysoce zpracovaných potravin (polotovary, snídaňové cereálie, výrobky obsahující rafinovaný cukr, bílou mouku, rostlinné oleje, trans tuky, tj. zhruba 60% nabídky dnešních supermarketů). Tyto potraviny sice vypadají lákavě, chutnají dobře a dlouho vám vydrží, ale obsahují hodně kalorií, málo živin a vlákniny. Důsledkem je, že máte stále hlad, přitom ukládáte tuk a máte poškozenou střevní mikroflóru.

Když omezíte nákupy těchto potravin, automaticky významně omezíte konzumaci sacharidů. Výsledkem bude, že vaše slinivka nebude muset neustále produkovat inzulín, který je dnes nazýván hormonem podporujícím ukládání tuku. Vedlejším důsledkem bude odstranění inzulínové rezistence a u diabetiků zlepšení jejich stavu.

Dalším krokem je používání zdravého selského rozumu. Nevěřte reklamám na jídlo, v televizi určitě reklama na prospěšné potraviny nepoběží, protože farmáři si ji, na rozdíl od potravinářských koncernů, nemohou dovolit.  Zdravý rozum používejte i při čtení různých výživových doporučení. Nezdá se vám podezřelé, že všichni doporučují pravidelnou konzumaci jídla a zařazování svačinek? Výsledkem je to, že jíme téměř kontinuálně a tělo si nemůže odpočinout, protože neustále tráví. V dobách našich prababiček se jedla 3 doma uvařená jídla denně a když se podíváte na první obrázek, vidíte, že v populaci se nevyskytovali téměř žádní obézní lidé. Komu prospívá to, že neustále jíme? Odpověď je jasná – potravinářským firmám, jejichž doporučení nás nabádají, abychom jedli pravidelně.

Když budete respektovat signály svého těla a ne pochybné výživové poučky, zhubnete a budete se cítit dobře. S používáním zdravého rozumu souvisí i převzetí zodpovědnosti za své tělo a za své činy. Jídlo si do pusy dáváte sami, žádná reklama v televizi, sleva v obchodě nebo lákavě naaranžované zákusky v cukrárně vás k tomu nenutí. Je to vaše rozhodnutí a jenom vy nesete zodpovědnost za to, jak vypadáte a jak se cítíte.

JAKÝ JE ZÁVĚR?

Pokud si budete kupovat jen skutečné potraviny (potraviny, které nepotřebují etiketu k tomu, abyste poznali, o co se jedná – vejce, maso, sýry, ořechy, semena, luštěniny, ovoce, zeleninu) a jídla si připravovat doma, budete se cítit dobře a vaše tělo bude zdravé. Když budete vnímat, jak se cítíte a budete jíst, když budete mít opravdu hlad, budete štíhlí. Když si uvědomíte, že jediný člověk, který toto může ovlivnit, jste vy, nebudete si už muset nikdy stěžovat na to, že se necítíte dobře.